flyfishingwingshootingexpo.com

Türkçe Şair Tezkirelerinin Kaynakları

YAYIN TARİHİ 2017-06-13
DOSYA BOYUTU 6,42
ISBN 6059247467
DİL TÜRK
YAZAR Mehmet Nuri Çınarcı
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Türkçe Şair Tezkirelerinin Kaynakları PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Mehmet Nuri Çınarcı. Okumak Türkçe Şair Tezkirelerinin Kaynakları çevrimiçi şimdi çok kolay!

Klasik edebiyatımızda şairlerin hayatları ile ilgili en eski ve en geniş bilgileri içeren kaynakların başında tezkireler gelmektedir. Tezkireci, kendi döneminde ya da kendisinden önce yaşamış şairlerle ilgili bilgi toplarken yazılı ve sözlü birçok kaynaktan istifade eder. Kaynaklardan elde edilen bu malzeme, tezkirecinin kendine özgü tasnif usulü ve tezkire diliyle biyografik bir yapıt olarak hayat bulur. Bu bakımdan tezkirecilik, farklı bileşenleri belli bir üslup çerçevesinde sunan bir gelenektir. Tezkirecilik geleneği içerisinde bir tezkirenin değeri aynı zamanda şairlerle ilgili bilgi verirken istifade ettiği kaynakların güvenirliğine ve çeşitliliğine de bağlıdır. Bundan dolayı herhangi bir şair için müracaat edilen tezkirenin kendisi kadar istifade ettiği kaynakların niteliği de önemlidir. Bu çalışmamızda Anadolu’da ortaya çıkan tezkirecilik geleneğinin alt yapısını oluşturan Herat ekolü tezkirelerinden (Bahâristân, Devletşâh Tezkiresi, Mecâlisü’n-Nefâyis) başlayarak XIX. yüzyılda yazılmış Osmanlı sahası tezkirelerine kadar bu eserlerin şairlerle ilgili bilgi verirken hangi kaynaklardan istifade ettikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kaynak tespitinin Herat ekolü tezkirelerinden itibaren başlatılmasının sebebi ise bu tezkirelerin hem şekil hem de içerik bakımından Anadolu sahasında yazılan tezkirelere modellik etmiş olmalarıdır. XV. yüzyıldan XIX. yüzyıla kadar yazılmış Türkçe tezkirelerin kaynakları tespit edilirken bu kaynakların hangileri oldukları, mukaddimelerde kaynak seçimi ve tespitinin nasıl yapıldığı, yüzyıllar içerisinde kaynakların nasıl bir değişim ve gelişim çizgisi takip ettikleri, istifade edilen kaynakların hangi yönlerinin eleştirildiğine dair bilgi verilmiştir.

...caat edilen tezkirenin kendisi kadar istifade ettiği kaynakların niteliği de önemlidir ... Eski Türk Edebiyatının Kaynaklarından Şair Tezkireleri Ara 4. Deneme... ... . Türkçe Şair Tezkirelerinin Kaynakları. Klasik edebiyatımızda şairlerin hayatları ile ilgili en eski ve en geniş bilgileri içeren kaynakların başında tezkireler gelmektedir. 18.56 TL. XV. yüzyıldan XIX. yüzyıla kadar yazılmış Türkçe tezkirelerin kaynakları tespit edilirken bu kaynakların hangileri oldukları, mukaddimelerde kaynak seçimi ve tespitinin nasıl yapıldığı... Tezkire nedir, Türk edebiyatının ilk tezkiresi, Anadolu sahasındaki ilk tezkire, M ... Şuara Tezkireleri ve Tüm Şair... | Edebiyat ve Sanat Akademisi ... ... Tezkire nedir, Türk edebiyatının ilk tezkiresi, Anadolu sahasındaki ilk tezkire, Mecalisü'n-nefais, Latifi Tezkiresi, Heşt Behişt. YKS Türkçe Edebiyat. Ana Sayfa. Şair ve Yazarlar. Türkçe Şaİr Tezkİrelerİnİn Kaynakları. Yazar Mehmet Nuri Çınarcı. Klasik edebiyatımızda şairlerin hayatları ile ilgili en eski ve en geniş bilgileri içeren kaynakların başında tezkireler gelmektedir. 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar yazılmış Türkçe tezkirelerin kaynakları tespit edilirken bu kaynakların hangileri oldukları, mukaddimelerde kaynak seçimi ve tespitinin nasıl yapıldığı... Alış-Veriş Listeme Ekle. Türkçe Şair Tezkirelerinin Kaynakları. Tezkireci kendi döneminde ya da kendisinden önce yaşamış şairlerle ilgili bilgi toplarken yazılı ve sözlü birçok kaynaktan istifade eder. Türkçe Şair Tezkirelerinin Kaynakları. Size haber verelim. Bundan dolayı herhangi bir şair için müracaat edilen tezkirenin kendisi kadar istifade ettiği kaynakların niteliği de önemlidir. 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar yazılmış Türkçe tezkirelerin kaynakları tespit edilirken bu kaynakların hangileri oldukları, mukaddimelerde kaynak seçimi ve tespitinin nasıl yapıldığı... 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar yazılmış Türkçe tezkirelerin kaynakları tespit edilirken bu kaynakların hangileri oldukları, mukaddimelerde kaynak seçimi ve tespitinin nasıl yapıldığı... or download with email. Edebiyat Tarihimizin Vazgeçilmez Kaynakları: Şair Tezkireleri. Baharistan, başta Nevaî olmak üzere Türkçe şair tezkiresi yazanlar üzerinde büyük etkileri olan bir eserdir. ...adlı eseri, Devletşah'ın Tezkire-i Devletşah adlı eseri de Anadolu'daki tezkirelere örnek olmuştur. Türk Edebiyatında Tezkireler. İlk Türkçe tezkire Ali Şir NEVAİ'nin Mecalisü'n Nefais adlı eseridir. 18. yüzyıl şair tezkireleri. 18. yüzyılda yazılan tezkirelerde 17. yüzyıla karşı gelişen Lale Devrinde oluşturulan tercüme kurulunda yer almış ve Aynî'nin Ikdü'l-cuman fi Tarihi Ehli'zzaman adlı eserinin on bir cüzü...