flyfishingwingshootingexpo.com

Müşteri İlişkileri Yönetimi - CRM

YAYIN TARİHİ 2013-11-12
DOSYA BOYUTU 8,65
ISBN 6055090319
DİL TÜRK
YAZAR Don Peppers
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Müşteri İlişkileri Yönetimi - CRM PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Don Peppers. Okumak Müşteri İlişkileri Yönetimi - CRM çevrimiçi şimdi çok kolay!

Hiçbir şirket müşterisiz başarılı olamaz. Müşteriniz yoksa bir işiniz de yoktur. Hobiniz vardır.İlk baskısından 10 yıl sonra, birçok akademisyen, sektör lideri ve danışmanın katkı sağlayarak ciddi ölçüde güncellediği ve genişlettiği Müşteri İlişkileri Yönetimi, CRM devrimini analiz eden olağanüstü bir kaynak olmayı sürdürüyor.Alanındaki en kapsamlı başucu kitabı olma özelliğini koruyan Müşteri İlişkileri Yönetimi haberleşmeden finansal hizmetlere, perakendeden ambalajlı mallara, ilaç endüstrisi ürünlerinden şirketler arası ticarete (B2B) hemen tüm farklı iş kategorilerinde müşteri merkezli bir yaklaşım benimsenmesine yönelik, gerçek iş dünyası sorunlarını ele alıyor.Okurun müşteri stratejisinin özünü ve bunu 21. yüzyılda başarılı bir işletme yönetme görevine nasıl uygulayacağını anlamasına yardım etmeyi amaçlayan kitap, interaktif çağda müşteri ilişkileri yönetimini de kapsamlı bir şekilde ele alıyor.“Bu müşteri için, bu zamanda en doğru iletişim ya da teklif nedir?” sorusunun yanıtını arayanlar, güven yaratıcı yeni yöntemleri okurken, sektörlerindeki en iyi müşterileri kazanma, tutma ve artırma kabiliyetlerini geliştirecekler.

...ement" olup bazen kısaca CRM olarak bahsedilir ... Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) ... . Müşteri ilişkileri yönetimi ya da herkesin bildiği ismiyle CRM nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır? Bu teknoloji için aynı zamanda CRM sistemi ya da da CRM çözümü de denir. Customer Relationship Management (Müşteri İlişkileri Yönetimi ya da CRM), şirketinizin en değerli yatırımını odak noktasına yerleştiren bir stratejiyi tanımlar: Yani müşterilerinizi. Müşteri ilişkileri yönetimi, "MİY" veya ... CRM | Müşteri İlişkileri Yönetimi TRCRM ... . Müşteri ilişkileri yönetimi, "MİY" veya İngilizce'si "Customer Relationship Management" yani kısaca "CRM" gibi kavramlarla kullanılan müşteri odaklı bir şirket yönetim stratejisidir. KoçSistem yıllardan beri farklı sektör ve altyapılar kullanarak CRM uygulamaları geliştirmektedir. risklerinin tespitine yönelik faaliyetlerin yapılması, müşteri ilişkileri yönetimi süreçlerinin planlanması. Firmalarda Müşteri İlişkileri Yönetimi Uygulaması Nasıl Olmalıdır? Bu nedenle CRM sunumlarını çok iyi takip etmeli ve şirket için en ideal olan CRM yazılımı ile yola çıkmakta fayda vardır. CRM (Customer Relationship Management),müşteri odaklı yönetim stratejisidir. CRM -Müşteri İlişkileri Yönetimi; gelişen teknoloji ve ekonomideki değişimlerden dolayı artan ürün ve hizmet... CRM (Customer Relationship Management - Müşteri İlişkileri Yönetimi). CRM noktasında en önemli konu, kullanımının kolay olması ve günümüz mobil ve sosyal medya ortamına uygun olmasıdır. Müşteri ilişkileri yönetimi, müşteriyle ilişkiyi dikey eğilimle güçlendirmeyi ve sağlamlaştırmayı hedeflerken, maliyeti Bir CRM sistemi, büyük ve kritiktir ancak küçük işletmeler için de uygulanabilir. Günümüz dünyasında "müşteri ilişkileri" her şeydir. Customer Relationship Management (CRM) diye tabir ettiğimiz bu sürecin Türkçe 'deki karşılığı, Müşteri İlişkileri Yönetimi'dir. Bir organizasyonun müşterileri ile etkileşim kurarken izlediği prensipler, uygulamalar ve yönergeler. Kuruluşun bakış açısından, bu tüm ilişki yalnızca satış ve / veya hizmetle ilgili süreçler gibi doğrudan... Müşteri ilişkileri yönetimi ya da bilinen kısaltması ile CRM (Customer Relationship Management), son birkaç yılda her ölçekten şirketin öncelikleri arasında yer almaya başladı....