flyfishingwingshootingexpo.com

KırkpınarTürklerde Spor Anlayışı ve Kırkpınar Ruhu

YAYIN TARİHİ 2011-04-21
DOSYA BOYUTU 9,72
ISBN 6055545161
DİL TÜRK
YAZAR Halil Delice
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin KırkpınarTürklerde Spor Anlayışı ve Kırkpınar Ruhu PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Halil Delice. Okumak KırkpınarTürklerde Spor Anlayışı ve Kırkpınar Ruhu çevrimiçi şimdi çok kolay!

Kırkpınar, efsanedir ama gerçeklerden çok daha gerçek bir efsane... Tarihî, coğrafi ve kültürel gerçeklerle bu kadar uyum içinde olan başka efsane yoktur! En önemlisi de millî vicdanımız, bu efsaneyi gerçeklerin en gerçeği olarak kabul etmiştir, başka delile ne hacet!Dünyaya, Türk'ün dünya görüşünü, spor anlayışını, hayata bakışını anlatmak için yağlı güreşteki peşrev yeter.Peşrevle Türk oğlunun, Türkistan’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan da Avrupa’ya akışı canlandırılmakta, yine peşrevle Türk’ün sembolleri olan kurdun atılışı, okun uçuşu, atın şahlanışı ve kartalın süzülüşü temsil edilmektedir.Üç adım geri gitmek “Hak, adalet” ve “aşk” karşısında boynumuz kıldan ince, üç adım ileri gitmek de hedefimiz ve amacımız “Şehitlik, Hakk'ın rızası, insanların duası” manasındadır.Sağ el toprağa dokundurulduktan sonra, üç defa dize, dudaklara ve başa götürülür. Bu "Ey pehlivan, gücün ve ustalığınla mağrur olma! Topraktan geldin, yine toprak olacaksın" anlamındadır.Güreşin sonucunda mutlaka bir pehlivan yenilecek. Yalnız galibiyeti pehlivanlık olarak görmek, pehlivanlığı, Kırkpınar’ı bilmemektir. Galipken pehlivan olarak kalabilmek, mağlupken pehlivan olarak kalabilmekten çok çok zordur. Bunu bilen eski pehlivanlarımız, galip gelince bırakın hoplamayı zıplamayı, tam tersi boyun bükük olarak hemen nefis ve ego gibi asıl başpehlivanlarıyla güreşe başlamışlardır, felaketlerine sebep olmaması için.Birine 'pehlivan' diye hitap etmek, ona en yüksek insanlık rütbesini vermek ve onu alperenlerin mirasçısı kabul etmek demekti.

...ÜLTÜR YAYINCILIĞI üzerinden piyasaya sürülen Kırkpınar Türklerde Spor Anlayışı ve Kırkpınar Ruhu kitabı, alanının en iyilerinden birisi ... KIRKPINAR Türklerde Spor Anlayışı ve Kırkpınar Ruhu... | Nadir Kitap ... . : Halil Delice. Kırkpınar - Türklerde Spor Anlayışı ve Kırkpınar Ruhu Babıali Kültür Yayıncılığı | 9786055545161. Etiketler. Mağazaya Soru Sor. Ürün Adı: Kırkpınar Türklerde Spor Anlayışı ve Kırkpınar Ruhu. Mağaza: TveT. Sorunuzu aşağıdaki alana yazınız. Beden Eğitimi ve Spor Bilimi - Ali Niyazi İnal Nobel Akademik Yayınları. Ruhunu Arayan Takım - Phil Jackso ... Kırkpınar - Türklerde Spor Anlayışı ve Kırkpınar Ruhu Babıali Kültür... ... . Sorunuzu aşağıdaki alana yazınız. Beden Eğitimi ve Spor Bilimi - Ali Niyazi İnal Nobel Akademik Yayınları. Ruhunu Arayan Takım - Phil Jackson Mavi Ağaç Yayınları. Add to Wish List. Email. Kirkpinar / Türklerde Spor Anlayisi. Skip to the end of the images gallery. Kırkpınar, efsanedir ama gerçeklerden çok daha gerçek bir efsane... Karg...