flyfishingwingshootingexpo.com

Kant ve Scheler'de İnsan Problemi

YAYIN TARİHİ 2014-11-13
DOSYA BOYUTU 9,29
ISBN 6055063214
DİL TÜRK
YAZAR Takiyettin Mengüşoğlu
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Kant ve Scheler'de İnsan Problemi PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Takiyettin Mengüşoğlu. Okumak Kant ve Scheler'de İnsan Problemi çevrimiçi şimdi çok kolay!

Her çağ kendine özgü felsefi bir kaderi paylaşır. Mengüşoğlu’na göre zamanımızın problemleri artık yeniden tanımlanmalıdır. Bugünkü felsefe birbiriyle ilgisi olmayan kadim bir tin (geist) felsefesiyle yola çıkamaz. İlk bakışta, özneye hiçbir “autonomie” (özerklik) tanımayan felsefeler sonunda insanı silikleştirmiştir. Akıl ve tabiat ikiliğinde hapsolmak yerine insan varoluşsal ve somut bir bütün olarak görülmelidir. O içinde bulunduğu “varlık şartları” altında değerlendirilmeli ve bu sayede özgürlüğün imkânları genişletilmelidir. Ancak felsefi antropoloji bu imkânı bize bahşedebilir. Bu noktadan hareketle Mengüşoğlu, yeni-ontoloji ve fenomenolojiden hareketle Kant ve Scheler’in düşüncelerini baştan sona tahlil eder.Felsefi antropolojinin ilk esaslarını ortaya koyan Max Scheler’dir. Scheler, insanı kosmosta bağımsız bir problem alanı olarak ele alır. Scheler özgün düşünceleriyle yüzyılımızı derinden etkilemiştir. Kant ünlü çözümlemeleriyle bu sahaya çok önceden dolaylı olarak girecektir. Mengüşoğlu’nun Türk düşüncesinde iz bırakan felsefi arayışı bize farklı bir kapı açar, Kant ve Scheler aracılığıyla insan kavramını derinleştirir.“Özgür hareketler insanda belli bir basamaktan sonra başlar. Bu nedenle, her insan özgür değildir. İnsan çevresinin ve çıkarının etkisi altında hareket ettikçe özgür olamaz. Aslında özgürlük insanda ancak çekirdek halinde vardır; onun geliştirilmesi gerekir. İşte insanlarda özgür yapıp etmelerin alanının daralıp genişleyebilmesi bu geliştirme imkânına bağlıdır; fakat gene de özgürlük hiçbir zaman sıfır olamaz; çünkü özgür olmak insan olmak demektir. Fakat özgürlük bir imkândır; insan da bir imkânlar alanıdır. Bu imkânların gerçekleştirilip gerçekleştirilmemesi, onun kendisine bırakılmıştır. İnsanın ontik yapısı bunu başarabilecek bir durumdadır. Bu yapıyı tahlil etmek, onun bütünlüğünde bu yapı ögelerinin önemini göstermek zordur ama belli bir dereceye kadar mümkündür.”

...selesini Kant ve Scheler'de tetkik etmemiz, bizi bir hesap vermeğe mecbur bırakıyor ... Kant ve Scheler'de İnsan Problemi - PDF İndir - Ücretsiz Epub Oku ... . Halbuki Scheler, inşam müstakil bir problem grupu olarak hu­ susî bir araştırma mevzuu yapmıştır. Çağdaş felsefenin bir anlamda kaynağı sayılan Immanuel Kant (1724 - 1804) "İnsan nedir?" sualini müstakil bir felsefe sorunu haline getiren ilk filozoftur. Full Book Title - Kant ve Scheler'de İnsan Problemi Author - Takiyettin Mengüşoğlu Isbn - Language - English Page - 229 File - kant-ve-scheler-de-İnsan-problemi Download Format - PDF. Scheler, insanı kosmosta bağımsız bir problem alanı olarak ele alır. iz bırak ... Immanuel Kant'ın İnsan Anlayışı Üzerine - fucar.wordpress.... ... . Scheler, insanı kosmosta bağımsız bir problem alanı olarak ele alır. iz bırakan felsefi arayışı bize farklı bir kapı açar, Kant ve Scheler aracılığıyla insan kavramını derinleştirir Takiyetti...