flyfishingwingshootingexpo.com

Bir Osmanlı Anadolu Kentinde Tanzimat Reformları ve Kentsel Dönüşüm:Denizli (1839-1908)

YAYIN TARİHİ 2010-10-18
DOSYA BOYUTU 6,36
ISBN 6054052363
DİL TÜRK
YAZAR Yasemin Avcı
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Bir Osmanlı Anadolu Kentinde Tanzimat Reformları ve Kentsel Dönüşüm:Denizli (1839-1908) PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Yasemin Avcı. Okumak Bir Osmanlı Anadolu Kentinde Tanzimat Reformları ve Kentsel Dönüşüm:Denizli (1839-1908) çevrimiçi şimdi çok kolay!

Belirli bir kentsel yerleşimi diğerlerinden ayıran asıl unsur o kentin kişi üzerinde bıraktığı imgelerdir. Kentsel imgelerin gelişmesi ve bu imgelere göre o yerleşimin tanımlanması ancak zaman içinde gerçekleşir. Bu sürekliliğin önemine rağmen, kentlerin tarihsel gelişimindeki kırılma noktaları bazen çok belirgin olmakta, kent kimliğinin yeniden şekillenmesine yol açmaktadır. Dolayısıyla bu kırılmaların saptanması kent kimliğinin olgusal gelişiminin tanımlanmasında ve zaman içinde izlenmesinde son derece önemlidir. Tanzimat Fermanı ile başlayan, 19. yüzyılın ikinci yarısı boyunca devam eden idari reformlar küçük-büyük pek çok Osmanlı kentinde kalıcı etkiler bırakmıştır. Batı Anadolu’da ticari etkinliği ile tanınan Denizli, bu kentlerden birisidir. 1839 yılından itibaren merkezi otorite tarafından yapılan düzenlemeler, Denizli kentinin idari, siyasi ve ekonomik işlevlerini güçlendirerek, art bölgesi ile sürdürdüğü ilişkilerin niteliğini değiştirmiştir. 1883 yılında Denizli’nin geniş bir coğrafyanın idari merkezi haline gelmesi kentin tarihsel gelişiminde önemli bir aşamadır. Böylece hem kentin etkinliği hem de kent eşrafının siyasi ve ekonomik nüfuzu daha önce hiç olmadığı kadar geniş bir bölgeye yayılmıştır. Keza Tanzimat döneminde meydana gelen gelişmeler, kentin mekânsal kurgusuna da yansımış, yeni değişkenler ve etkenlerin belirlediği dönüşüm kentsel dokuda somut kanıtlarla izlenir hale gelmiştir.

...ihin Gerçekleri Osmanlı'nın Çöküşünden Küllerinden Doğan Cumhuriyet'e ... Bir Osmanlı Anadolu Kentinde Tanzimat Reformları ve Kentsel... ... . ...Tanzimat Reformları ve Kentsel Dönüşüm: Denizli (1839-1908) avantajlı fiyatlarıyla hemen satın almak için tıklayın! idari reformlar küçük-büyük pek çok Osmanlı kentinde kalıcı etkiler bırakmıştır. ...Kentsel Dönüşüm:Denizli (1839-1908). Tanzimat Fermanı ile başlayan, 19. yüzyılın ikinci yarısı boyunca devam eden idari reformlar küçük-büyük pek çok Osmanlı kentinde kalıcı etkiler bırakmıştır. ...Tanzimat Reformları ve Kentsel Dönüşüm:Denizli (1839-1908) pdf format ... Bir Osmanlı Anadolu Kentinde Tanzimat Reformları ve Kentsel... ... . ...Tanzimat Reformları ve Kentsel Dönüşüm:Denizli (1839-1908) pdf formatında sizlerle. ve Kentsel Dönüşüm:Denizli (1839-1908) epub indir, Bir Osmanlı Anadolu Kentinde Tanzimat... ...Tanzimat Reformları ve Kentsel Dönüş...