flyfishingwingshootingexpo.com

Tanrı İnancının Akliliği

YAYIN TARİHİ 2018-07-26
DOSYA BOYUTU 12,97
ISBN 6059475600
DİL TÜRK
YAZAR Prof. Dr. Cafer Sadık Yaran
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Tanrı İnancının Akliliği PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Prof. Dr. Cafer Sadık Yaran. Okumak Tanrı İnancının Akliliği çevrimiçi şimdi çok kolay!

Entelektüel ve etik kapasitesinin ve sorumluluklarının bilincinde olan her düşünen insanın, ‘nereden geldik,’ ‘nereye gidiyoruz,’ ‘nasıl yaşamalıyız,’ ‘hayatın bir anlamı var mı”, gibi ‘büyük varoluşsal sorular’ının başında, ‘evreni ve içindekileri yaratan bir Tanrı var mı’ sorusu gelir. Bu mühim soru, zaten inanıp iman etmiş müminler için bile hayatlarının taklidi imandan ‘tahkiki imana’a yükselme evresinde özel bir önem arzeder. Tanrı inancı, çağlar boyunca, insanların fıtratlarında var olan bir inancın din eğitimi ile beslenerek sarsılmaz bir iman olarak varlığını sürdürürken, son birkaç asrın Batı düşüncesinde özellikle rasyonelliği açısından sorgulanmaya ve hakkında şüpheler uyandırılıp alternatifler önerilmeye başlanmıştır. Onun felsefi ifadesi olan teizmin karşısına ateizm ve deizm gibi inançsızlık veya dinden bağımsız inanç modelleri öne sürme gayretleri günümüzde ve ülkemizde de etkisini az veya çok sürdürmektedir. Bu çalışma, günümüz Din Felsefesi’nin önde gelen isimlerinden Alvin Plantinga ve Richard Swinburne gibi filozofların görüşlerinden hareketle, Tanrı’ya olan inancın taklidi ve pragmatik bir kabul değil, bilinçli bir tercih ve akli bir inanç olduğunu irdelemektedir.

... Tanrı inancı, çağlar boyunca, insanların fıtratlarında var olan bir inancın din eğitimi ile beslenerek sarsılmaz bir iman olarak varlığını ... Tanrı İnancının Akliliği Cafer Sadık Yaran ... ... ...geldik' 'nereye gidiyoruz' 'nasıl yaşamalıyız' 'hayatın bir anlamı var mı" gibi 'büyük varoluşsal sorular'ının başında 'evreni ve içindekileri yaratan bir Tanrı var mı' sorusu gelir. 15.40 TL. Bu mühim soru, zaten inanıp iman etmiş müminler için bile hayatlarının taklidi imandan 'tahkiki imana'a yükselme evresinde özel bir önem arzeder. Tanrı inancı, çağlar boyunca, insanların... 14.37 TL. Bu mühim soru, zaten inanıp iman etmiş müminler için bile hayatlarının taklidi imanda ... Tanrı İnancının Akliliği - Cafer Sadık Yaran ... . Tanrı inancı, çağlar boyunca, insanların... 14.37 TL. Bu mühim soru, zaten inanıp iman etmiş müminler için bile hayatlarının taklidi imandan 'tahkiki imana'a yükselme evresinde özel bir önem arzeder. Tanrı inancı, çağlar boyunca, insanların... Belirtilen tüm özellikler bilgilendirme amaçlı olup, farklı nitelikte özellikler olabilir. Ürünü satın almadan evvel ürünü satan satıcı ile teyit etmenizi öneririz. Tanrı İnancının Akliliği. ...geldik' 'nereye gidiyoruz' 'nasıl yaşamalıyız' '...