flyfishingwingshootingexpo.com

Dönmeyi Düşünmediler

YAYIN TARİHİ 2015-06-01
DOSYA BOYUTU 9,88
ISBN 6055583613
DİL TÜRK
YAZAR Dr. Saadettin Koç
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Dönmeyi Düşünmediler PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Dr. Saadettin Koç. Okumak Dönmeyi Düşünmediler çevrimiçi şimdi çok kolay!

Ne yazık ki Balkanlar’da günbegün çeteler gayelerine ulaşıyordu. Koskoca Osmanlı, Balkanlarda Müslüman Türk tebaasını bir avuç eşkıyanın insafına terk etmişti. Ayrılıkçı çetelerin gün geçmiyordu ki baskınsız bir gecesi geçsin. Her gece gözlerine kestirdikleri birkaç köyü ateşe veriyor, masum insanları katlediyor, namusu kirletilen iffet sahibi kızlar, kadınlar intihar ediyor, canlar gidiyor, ocaklar sönüyordu. Canını, malını kurtarmak isteyen Müslüman Türk, yüzyıllardır yaşadığı yerini yurdunu terk ediyor, kafileler hâlinde doğuya doğru akın akın göç ediyordu. Yüzyılların hatıraları artık çok gerilerde kalıyor, ak saçlı nineler, ak sakallı dedeler yorgun gözlerle geride kalan hatıralarına bir daha, bir daha bakıp derin derin ah çekiyorlardı. Zaten eşkıyanın da yapmak istediği buydu.Eksi kırk dereceleri bulan şiddetli ayazla birlikte askerlerin gözündeki yaşlar donmaya başlamıştı. Bu donma gözlerinin kör olmasına sebep olmuştu. Arkadaşlarına ağlayan gözler donarak kör olmuştu ama askerler bunun farkında değillerdi. Onlar zifiri karanlıkta ilerledikleri için kör olduklarını fark etmemişlerdi. Zifiri karanlıkta ilerledikçe ilerliyorlar ama bir türlü sabah olmuyor, aydınlığı göremeyen gözler saatler ilerlemiş olmasına rağmen hâlâ gecenin bitmediğini düşünüyordu. Bu kör ilerleyiş saatlerce sürmüş olmasına rağmen ne yol bitiyor ne de gece bitiyordu. Bir ara Rıfat Çavuş bu işe bir anlam verememiş, aradan uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen hâlâ sabahın olmamasına şaşıp kalmıştı. Sonra da kendi kendine; “Demek soğuk gecelerin sabahı da geç oluyormuş” diye mırıldandı.Yarbay Esat Bey, verilen görevi çok iyi anlamıştı. Süvari alayı kılıçlarını çekerek dörtnala, âdeta uçarcasına söylenen yere koşuyordu. Savaş kokusu alan atlar bile mutluluktan yelelerini ve kuyruklarını kabartmışlardı. Anafartalar Köyünden geçerken düşman topçusunun dikkatini çekmişlerdi. Ama onların umurunda bile değildi. Top atışlarıyla vurulan atlar yere kapaklanıyor, üzerindeki süvariler on-on beş metre ileri fırlıyor, düştüğü yerden tekrar kalkarak elinde kılıcı koşmaya başlıyordu. 

...lan çıkarmalarla üç... Onlar hiç geriye dönmeyi düşünmediler ... Geri Dönmeyi Düşünmediler! ... . Arkası hiç kesilmedi sel gibi aktılar, Onlar hiç geriye dönmeyi düşünmediler. Elinde bayrak ile hep ileri koştular, Vatanı uğruna vurulup şehit düştüler. Dönmeyi Düşünmediler. İzmir Emir Sultan Tekkesi. Загрузка... Onlar Geri Dönmeyi asla düşünmediler. ( Dönmeyi Düşünmediler başlıklı yazı Eflatun tarafından 18.03.2015 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserl ... Onlar Dönmeyi Düşünmediler. ... .03.2015 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği... Onlar geri dönmeyi hiç düşünmediler. <ı>. Çanakkale Savaşı gerçek manada bir destandır. dönmeyi düşünmediler. şükela: tümü | bugün. çanakkale'de siperden çıkıp süngü hücumuna kalkan şehitlerimizi anlatan çok güzel bir sözdür. Aybars KARLIDAĞ şairine...