flyfishingwingshootingexpo.com

Osmanlı-İran Sınırından Anılar

YAYIN TARİHİ 2015-06-02
DOSYA BOYUTU 11,60
ISBN 6058634237
DİL TÜRK
YAZAR Aziz Semih İlter
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Osmanlı-İran Sınırından Anılar PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Aziz Semih İlter. Okumak Osmanlı-İran Sınırından Anılar çevrimiçi şimdi çok kolay!

Türk-İran sınırı üzerinde tarih boyunca her ne kadar büyük çatışmalar ve sıkıntılar olmasa da müteaddit defalar anlaşmalar, teknik ve diplomatik toplantılar ve sınır çalışmaları yapılmıştır. Osmanlı-İran sınır anlaşmazlıklarının önemli bir sebebi de iki ülke topraklarında da yaşayan aşiretlerdi. Bu aşiretler sınır tanımaksızın mevsimsel göçler yapmaktaydılar. Bu durum, iki ülke arasında sınır problemlerini de zaman zaman arttırmaktaydı. Buna rağmen, Osmanlı-İran sınır sorunları sınır diplomasisi ekseninde yürütülmekteydi. Zaman zaman gerginlikler olmasına rağmen hiçbir zaman sıcak çatışmalara dönüşmemişti. Hatta sınır boylarındaki sosyal yapıları dikkate alan iki taraf da mutlak sınır çizimi konusunda isteksiz davranmakta ve bunu bir politikaya dönüştürmüşlerdi. Ancak yabancı devletlerin müdahalesi ve nüfuz arayışları iki devletin sınırlarını kesinleştirmelerini zorunlu hale getirmişti. Özellikle bölgede İngiliz ve Rus nüfuz çatışmaları Osmanlı-İran sınırlarının da çiziminde etkili olmuştur. Elinizdeki bu kitap Osmanlı döneminde bu maksatla yapılan son komisyon faaliyetlerini resmi dilden uzak, özel bir anlatımla ele almaktadır. Osmanlı komisyonundan Aziz Samih İlter ile hakem sıfatıyla bulunan İngiliz komisyonundan C. H. D. Ryder’ın anlatımıyla 1913-1914 Osmanlı-İran sınır çizimi, bu esnada yaşanan olaylar, komisyon üyelerinin ilginç gözlemleri, sınır boylarındaki insanların hayat hikayeleri bu kitapta okuyucunun ilgisine sunulmuştur.

...leyman, Safeviler adına da Şah İsmail'in genç oğlu Şah Tahmaz imzalamıştır ... Osmanlı İran Sınırından Anılar - Aziz Samih İlter... | Nadir Kitap ... . En iyi kütüphane Istanbul-Okuyucu : Osmanlı - İran Sınırından Anılar itibaren Aziz Samih İlter. Buna rağmen, Osmanlı - İran sınır sorunları sınır diplomasisi ekseninde yürütülmekteydi. Osmanlı - İran Sınırından Anılar Aziz Samih İlter Taş Mektep Yayınları. » Osmanlı - İran Sınırından Anılar Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz? ...özetini inceleyebilir ve Tamamını PDF olarak indirebilirsiniz.Osmanlı - İra ... Osmanlı-İran Sınırından Anılar - C. H. D. Ryder ... ...özetini inceleyebilir ve Tamamını PDF olarak indirebilirsiniz.Osmanlı - İran Sınırından Anılar Pdf İndir. Buna rağmen, Osmanlı - İran sınır sorunları sınır diplomasisi ekseninde yürütülmekteydi. ...özetini inceleyebilir ve Tamamını PDF olarak indirebilirsiniz.Osmanlı - İran Sınırından Anılar Pdf İndir. Buna rağmen, Osmanlı - İran sınır sorunları sınır diplomasisi ekseninde yürütülmekteydi. Osmanlı İran Sınırından Anılar kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış sayfası. Buna rağmen, Osmanlı-İran sınır sorunları sınır diplomasisi ekseninde yürütülmekteydi. Osmanlı - İran sınır anlaşmazlıklarının önemli bir sebebi de iki ülke topraklarında da yaşayan aşiretlerdi. Bu aşiretler sınır tanımaksızın mevsimsel göçler yapmaktaydılar. Osmanlı-İran Sınırından Anılar. Tavsiye et. Hata bildir. Osmanlı-İran sınır anlaşmazlıklarının önemli bir sebebi de iki ülke topraklarında da yaşayan aşiretlerdi. Özellikle ...