flyfishingwingshootingexpo.com

Milli Mücadele'de Trabzon

YAYIN TARİHİ 2012-02-17
DOSYA BOYUTU 5,81
ISBN 6053604990
DİL TÜRK
YAZAR Prof. Dr. Sabahattin Özel
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Milli Mücadele'de Trabzon PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Prof. Dr. Sabahattin Özel. Okumak Milli Mücadele'de Trabzon çevrimiçi şimdi çok kolay!

Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin de saflarında yer aldığı İttifak Devletleri'nin yenilgiye uğraması, Avrupa'nın sömürgeci devletlerine Osmanlı İmparatorluğu’nu paylaşma projelerini uygulama fırsatı vermişti. Esasen savaş sırasında imzalanan gizli paylaşma antlaşmaları uyarınca, Trabzon ve yöresi daha 1916 ilkbaharında Rus işgaline uğramıştı. Savaş henüz sona ermeden, Bolşevik Devrimi’nin de yardımıyla Trabzon ve yöresi işgalden kurtarılmıştı. Fakat Avrupa'nın güçlü devletleri savaşın sonunda Osmanlı Devleti'ne Mondros Mütarekesi’ni kabul ettirmişler, "Şark Meselesi"ni çözdüklerinden emin bir şekilde Anadolu'nun paylarına düşen kısımlarının işgaline girişmişlerdi.Bu oyunu Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla başlayan Milli Mücadele bozdu. Atatürk'ün "milli intibah" deyimiyle ifade ettiği ulusal uyanış, yurdun birçok yerini kapsamakla birlikte, Trabzon ve yöresi bu konuda öncülük etme onurunu paylaşan bölgelerden biri oldu.Prof. Dr. Sabahattin Özel’in çeşitli belge ve kaynakların yanı sıra, özellikle Milli Mücadele basınına ve Trabzon’da yayımlanan İstikbal gazetesi koleksiyonuna dayanarak hazırladığı Milli Mücadele’de Trabzon, ulusal mücadelenin Trabzon ve yöresindeki tezahürlerini ortaya koymayı amaçlıyor.Birinci Dünya Savaşı ve Rus işgalinden Milli Mücadele’nin nihayetine kadar olan dönemde Trabzon’da yaşananları anlatan eserde, ayrıca tamamına yakını henüz Milli Mücadele literatürüne mal olmamış belge niteliğindeki otuz iki metin de ekler halinde sunuluyor.

..., kitap incelemelerini, kitaplardan alıntıları, yazarlardan sözleri, okurları listeleyebilirsiniz ... Milli Mücadelede Trabzon - Ekşi Sözlük ... . Prof. Dr. Sabahattin Özel'in çeşitli belge ve kaynakların yanı sıra, özellikle Milli Mücadele basınına ve Trabzon'da yayımlanan İstikbal gazetesi koleksiyonuna dayanarak hazırladığı Milli Mücadele'de... Sabahattin Özel. Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin de saflarında yer aldığı İttifak Devletleri'nin yenilgiye uğraması, Avrupa'nın sömürgeci devletlerine Osmanlı İmparatorluğu'nu... Dr. Sabahattin Özel'in çeşitli belge ve kaynakların yanı sıra, özellikle Milli Mücadele ba ... Millî Mücadelede Doğu Karadeniz ... ... Dr. Sabahattin Özel'in çeşitli belge ve kaynakların yanı sıra, özellikle Milli Mücadele basınına ve Trabzon'da yayımlanan İstikbal gazetesi koleksiyonuna dayanarak hazırladığı Milli Mücadele'de... Dr. Sabahattin Özel'in çeşitli belge ve kaynakların yanı sıra özellikle Milli Mücadele basınına ve Trabzon'da yayımlanan İstikbal gazetesi koleksiyonuna dayanarak hazırladığı Milli Mücadele'de... Prof. Dr. Sabahattin Özel'in çeşitli belge ve kaynakların yanı sıra, özellikle Milli Mücadele basınına ve Trabzon'da yayımlanan İstikbal gazetesi koleksiyonuna dayanarak hazırladığı Milli Mücadele'de... ÇAPA, Mesut; Pontus Meselesi, Trabzon ve Giresun’da Millî Mücadele, Ankara, 1993. ÇAPA, Mesut - USTA, Veysel; Millî Mücadele’de Trabzon Vilayetiyle Yazışmalar, Trabzon, 1995. 8.80 TL. Atatürk'ün "milli intibah" deyimiyle ifade ettiği ulusal uyanış, yurdun birçok yerini kapsamakla birlikte, Trabzon ve yöresi bu konuda öncülük etme onurunu paylaşan bölgelerden biri oldu. 8.20 TL. Atatürk'ün "milli intibah" deyimiyle ifade ettiği ulusal uyanış, yurdun birçok yerini kapsamakla birlikte, Trabzon ve yöresi bu konuda öncülük etme onurunu paylaşan bölgelerden biri oldu. 8.50 TL. Atatürk'ün "milli intibah" deyimiyle ifade ettiği ulusal uyanış, yurdun birçok yerini kapsamakla birlikte, Trabzon ve yöresi bu konuda öncülük etme onurunu paylaşan bölgelerden biri oldu. Milli Mücadele'de Trabzon. %35. 22,22 TL. İstikbal gazetesi koleksiyonuna dayanarak hazırladığı Milli Mücadele'de Trabzon ulusal mücadelenin Trabzon ve yöresindeki tezahürlerini ortaya koymayı. 7.50 TL. Atatürk'ün "milli intibah" deyimiyle ifade ettiği ulusal uyanış, yurdun birçok yerini kapsamakla birlikte, Trabzon ve yöresi bu konuda öncülük etme onurunu paylaşan bölgelerden biri oldu. Milli Mücadele'de Trabzon! 09:2010 Nisan 2014. Milli Mücadele'de Trabzon adlı kitapta Rus işgali öncesi ve sonrasında bölgede meydana gelen olayların hemen hemen tamamını okuyabilirsiniz. Sabahattin Özel. Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin de saflarında yer aldığı İttifak Devletleri'nin yenilgi...