flyfishingwingshootingexpo.com

Doğa Bilimi Felsefesi

YAYIN TARİHİ 2015-05-20
DOSYA BOYUTU 3,98
ISBN 6053200918
DİL TÜRK
YAZAR Carl G. Hempel
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Doğa Bilimi Felsefesi PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Carl G. Hempel. Okumak Doğa Bilimi Felsefesi çevrimiçi şimdi çok kolay!

“Fizik dünyanın olgularını açıklamak doğa biliminin temel amaçlarından birisini oluşturur.” diyen Carl Gustav Hempel (1905-1997) bilimsel açıklamanın doğasıyla ilgili “kapsayıcı yasa” teorisini ve “Kuzgun paradoksu” olarak bilinen doğrulama paradoksunu ilk olarak ileri sürerek bilim metodolojisine ilişkin tümevarım, açıklama ve rasyonalite hakkındaki çalışmalarıyla bilim felsefesinde uzun süreli bir etki yaratmıştır. “Bilimin bugün istifade ettiği yüksek saygınlık, büyük ölçüde hiç şüphesiz bilimsel uygulamaların çarpıcı başarılarına ve hızla genişleyen kapsama alanına bağlıdır. Deneysel bilimin pek çok dalı, bilimsel sorgulamanın sonuçlarını kullanıma geçiren ve sonrasında sıklıkla kuramsal ya da temel araştırmaları yeni verilerle, yeni meselelerle ve araştırmaya yönelik yeni araç gereçle besleyen ortak teknolojiler için bir temel hazırlamıştır.” diyen Hempel bu yapıtında bilim felsefesinin temel kavramlarından “sınama”, “doğrulanabilirlik”, “basitlik” ve “indirgeme” gibi kavramları incelemektedir.

...ünebildiğini söylemek zordur. Doğa felsefesi ve doğa bilimi 17 ... Doğa Bilimi Felsefesi | bkmkitap.com ... . yüzyıla gelinceye kadar birbirinden ayrılan alanlar değildir; hatta bu alanlar arasında açık ayrımlar yapma konusunda süregiden sorunlar söz konusudur. Doğan Özlem Felsefe ve Doğa Bilimleri Felsefe ‹. Ayrıca felsefe, doğa bilimleri üstüne düşünmeyi, bir doğa bilimi eleştirisi geliştirmeyi daha 17. yüzyıldan başlayarak hiç ihmal etmemiştir. Doğa felsefesi ve doğa bilimi 17. yüzyıla gelinceye kadar bir ... Rönesans 3/3: Doğa Felsefesi ve Bilim Gelişmeleri | Filozofun Yolu ... . Doğa felsefesi ve doğa bilimi 17. yüzyıla gelinceye kadar birbirinden ayrılan alanlar değildir; hatta bu alanlar arasında açık ayrımlar yapma konusunda süregiden sorunlar söz konusudur. Doğa felsefesi ve doğa bilimi 17. yüzyıla gelinceye kadar birbirinden ayrılan alanlar değildir; hatta bu alanlar arasında açık ayrımlar yapma konusunda süregiden sorunlar söz konusudur. ...olarak bilinen doğrulama paradoksunu ilk olarak ileri sürerek bilim metodolojisine ilişkin tümevarım, açıklama ve rasyonalite hakkındaki çalışmalarıyla bilim felsefesinde uzun süreli bir etki yaratmıştır. Felsefe ile tek tek bilimlerin birbirlerinden ayrılmalarından buyana, şu soru hep sorulagelir: Doğabiliminin yanısıra, artık bir doğa felsefesi olanaklı mıdır? Bu eksende giderek bir ayrışma meydana gelmiş olsa da felsefe düzeyinde doğa bilimi ile doğa felsefesini ayrıştırmanın açık ve kesin bir şekilde görünebildiğini söylemek zordur....