flyfishingwingshootingexpo.com

Mecmua-i Fünun (Osmanlı'nın İlk Bilim Dergisi)

YAYIN TARİHİ 2011-09-01
DOSYA BOYUTU 8,50
ISBN 6055506599
DİL TÜRK
YAZAR Ali Budak
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Mecmua-i Fünun (Osmanlı'nın İlk Bilim Dergisi) PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Ali Budak. Okumak Mecmua-i Fünun (Osmanlı'nın İlk Bilim Dergisi) çevrimiçi şimdi çok kolay!

Osmanlı İmparatorluğu'nun resmî ilk sivil bilim örgütlenmesi olan Cemiyet-i İlmiyye-i Osmâniyye tarafından 1862 yılında çıkarılmaya başlanan Mecmûa-i Fünûn, adı üstünde bir 'fen'ler dergisidir ve henüz Türk okuyucusunun tanımadığı jeoloji, fizik, kimya, biyoloji gibi pozitif bilimlerden; tarih, coğrafya, pedagoji, felsefe, mantık, maliye ve iktisat gibi sosyal bilimlere kadar birçok konu, sayfalarında yer bulmuştur. Çoğunluğunu cemiyet üyelerinin oluşturduğu mecmua yazarları, bir yandan bilimsel düşünceyi gündelik politikadan uzak tutmaya özen gösterirken, diğer yandan cesurca el attıkları toplumsal konularla medrese dışındaki en ciddî muhalefeti meydana getirmişlerdir.Cemiyet-i İlmiyye-i Osmâniyye kurucuları, Avrupa'nın ilerlemesinde, fen bilimlerindeki gelişmelerin büyük etken olduğuna inanmışlardır. Eğer burada da niyet bu ise aynı yoldan kararlılıkla yürümek gerekmektedir. Ve fen dergiciliği yaparken, siyasî ve dinî konulardan uzak durmayı, ciddiyetlerinin göstergesi olarak, nizamnamelerine mutlak bir kural olarak koymuşlardır.

...ecmua-i Fünun Osmanlı'nın İlk Bilim Dergisi ... İLK BİLİM DERGİMİZ: MECMÛA-İ FÜNÛN | Basın Hayatı ... . Cemiyet-i İlmiyye-i Osmâniyye kurucuları Avrupa'nın ilerlemesinde fen bilimlerindeki gelişmelerin büyük etken olduğuna inanmışlardır. ...ilk Türkçe bilim dergisidir; Osmanlı basın tarihinde "Vekayi-i Tıbbiye"'den sonra ikinci dergidir. Aylık Türkçe Bilim Dergisi Mecmua-i Fünun, Osmanlı Bilimi Araştırmaları, Cilt 10, Sayı 1, 2008. Mecmua-i Fünun (Osmanlı'nın İlk Bilim Der ... Osmanlı Mecmuaları - Vikipedi ... . Mecmua-i Fünun (Osmanlı'nın İlk Bilim Dergisi). LOT NO: 60. Satış fiyatını görmeniz için üye girişi yapmanız gerekiyor! Osmanlı İmparatorluğu'nun resmî ilk sivil bilim örgütlenmesi olan Cemiyet-i İlmiyye-i Osmâniyye tarafından 1862 yılında çıkarılmaya başlanan Mecmûa-i Fünûn, adı üstünde bir 'fen'ler dergisidir ve... Osmanlı İmparatorluğu'nun resmî ilk sivil bilim örgütlenmesi olan Cemiyet-i İlmiyye-i Osmâniyye tarafından 1862 yılında çıkarılmaya başlanan Mecmûa-i Fünûn, adı üstünde bir 'fen'ler dergisidir ve... Osmanlı İmparatorluğu'nun resmî ilk sivil bilim örgütlenmesi olan Cemiyet-i İlmiyye-i Osmâniyye tarafından 1862 yılında çıkarılmaya başlanan Mecmûa-i Fünûn, adı üstünde bir 'fen'ler dergisidir ve... Mecmua-i Fünûn (Türkçe: Bilimler Dergisi) , Osmanlı döneminde çıkartılan ilk Türkçe bilim dergisidir. Aylık olarak çıkartılan derginin müdürü Münif Paşa'dır. Osmanlı İmparatorluğu'nun resmî ilk sivil bilim örgütlenmesi olan Cemiyet-i İlmiyye-i Osmâniyye tarafından 1862 yılında çıkarılmaya başlanan Mecmûa-i Fünûn, adı üstünde bir 'fen'ler dergisidir ve... 17.04 TL. ...ilk sivil bilim örgütlenmesi olan Cemiyet-i İlmiyye-i Osmâniyye tarafından 1862 yılında çıkarılmaya başlanan Mecmûa-i Fünûn, adı üstünde bir 'fen'ler dergisidir ve henüz Türk... Mecmûa-i Fünûn. Münif Mehmed Paşa'nın ön ayak olmasıyla yayımlanan aylık ilim, fen ve kültür dergisi. Osmanlı Devleti'nde Tanzimat'tan sonra daha sistemli bir şekilde uygulamaya konulan......