flyfishingwingshootingexpo.com

Şişli’de Bir Konak ve Mimar Giulio Mongeri / A Mansion in Şişli and Architect Giulio Mongeri

YAYIN TARİHİ 2016-07-15
DOSYA BOYUTU 10,36
ISBN 6058333208
DİL TÜRK
YAZAR Özlem İnay Erten
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Şişli’de Bir Konak ve Mimar Giulio Mongeri / A Mansion in Şişli and Architect Giulio Mongeri PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Özlem İnay Erten. Okumak Şişli’de Bir Konak ve Mimar Giulio Mongeri / A Mansion in Şişli and Architect Giulio Mongeri çevrimiçi şimdi çok kolay!

Giulio Mongeri, gerek mimarlık faaliyetleri gerek eğitimci kişiliğiyle Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında etkin rol oynayan isimlerden birisi. İstanbul ve Ankara’da tasarladığı yapılarla Cumhuriyet Dönemi I. Ulusal Mimarlık Akımı’nın en önemli temsilcileri arasında sayılan bir figür. Şişli Dr. Şevket Bey Sokak’ta bulunan ve günümüzde mimarının adıyla anılan “Mongeri Evi” ise Mongeri’nin tasarladığı pek çok yapı arasında özel bir konuma sahip olmasıyla biliniyor. Özlem İnay Erten, Şişli’de Bir Konak ve Mimar Giulio Mongeri adlı kitabında İtalyan mimarın sembol eserlerinden birisi olan “Mongeri Evi”ni ve onun mimari, sanat tarihsel ve sosyolojik önemini inceliyor. Bunu yaparken Giulio Mongeri’nin yaşam öyküsüne odaklanan oldukça hacimli bir bölümle hem mimarın yapıtını hayat hikâyesiyle ilişkilendiriyor hem de günümüze kadar yazılı kültürde göz ardı edilmiş Mongeri’nin hayatına dair en kapsamlı çalışmalardan birisini ortaya koymuş oluyor. “Mongeri Evi”nin 1925 yılında Sadıkoğlu ailesi tarafından inşa ettirilişinden Türkiye’nin ilk özel doğum kliniğine ev sahipliği yapmasına, okul ve banka olarak kullanıldığı dönemlerden 2007 yılında Dr. Şükrü Bozluolçay tarafından satın alınışı ve Bozlu Art Project adıyla bir sanat mekânına dönüşmesine kadar geçen hikâyesinin takip edildiği kitapta Mongeri’nin hayatına dair daha önce bilinmeyen birçok bilgi de gün ışığına çıkıyor. Erten, çalışmasında yazılı kaynakların yanı sıra Mongeri’nin yakınları ve dönemin uzmanı tarihçilerle yaptığı bire bir görüşmeleri de sıklıkla kullanıyor. Görsel olarak zenginleştirilmiş, döneme ait tarihsel arka planın anlatıldığı bölümler ve Prof. Dr. Zeki Sönmez’in bu kitap için kaleme aldığı önsözle desteklenmiş çalışma, yazılı kaynaklarda fazlasıyla göz ardı edilmiş bir isimle ilgili ilgi çekici bir çalışma ve konusu için değerli bir akademik kaynak olma niteliklerini taşıyor.

...i adlı kitabında İtalyan mimarın sembol eserlerinden birisi olan "Mongeri Evi"ni ve onun mimari sanat tarihsel ve sosyolojik önemini inceliyor ... Şişli'de Bir Konak ve Mimar Giulio Mongeri / A Mansion in Şişli... ... . Özlem İnay Erten, Şişli'de Bir Konak ve Mimar Giulio Mongeri adlı kitabında İtalyan mimarın sembol eserlerinden birisi olan "Mongeri Evi"ni ve onun mimari, sanat tarihsel ve sosyolojik önemini inceliyor. 78.70 TL. Özlem İnay Erten, Şişli'de Bir Konak ve Mimar Giulio Mongeri adlı kitabında İtalyan mimarın sembol eserlerinden birisi olan "Mongeri Evi"ni ve onun mimari, sanat tarihsel ve sosyolojik... Özlem İnay Erten. Kitap Tanıtımı. Giulio Mongeri, gerek mimarlık faaliyetleri gerek eğitimci kişiliğiyle Osmanlı'nın son dönemi ve ... Şişli'de Bir Konak ve Mimar Giulio Mongeri / A Mansion in Şişli... ... ... Özlem İnay Erten. Kitap Tanıtımı. Giulio Mongeri, gerek mimarlık faaliyetleri gerek eğitimci kişiliğiyle Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında etkin rol oynayan isimlerden birisi. ...A Mansion in Şişli and Architect Giulio Mongeri - Özlem İnay Erten Fiyat avantajları ve indirim A Mansion in Şişli and Architect Giulio Mongeri - Özlem İnay Erten yorumları okuyup, sizde yorum... 78.70 TL. Özlem İnay Erten, Şişli'de Bir Konak ve Mimar Giulio Mongeri adlı kitabında İtalyan mimarın sembol eserlerinden birisi olan "Mongeri Evi"ni ve onun mimari, sanat tarihsel ve sosyolojik......