flyfishingwingshootingexpo.com

Cumhuriyet Tarihinde Kürtler

YAYIN TARİHİ 2011-10-06
DOSYA BOYUTU 11,77
ISBN 6055539665
DİL TÜRK
YAZAR Enis Güney
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Cumhuriyet Tarihinde Kürtler PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Enis Güney. Okumak Cumhuriyet Tarihinde Kürtler çevrimiçi şimdi çok kolay!

Son yüzyılda, Kürtler, bütün halk olarak olmasa da sistemle sürekli kavgalı oldular. Bu kavga, bazen elle kolla olurken, bazen de silahlı oldu. Kürtlerin hikayesini okurken Nasrettin Hoca’nın hikayesi de düşündürmeden etmiyor; “Bir gün Hoca evde uyuyakalmış. Eve hırsız girmiş ve ne var ne yoksa götürmüş. Hoca’nın hanımı, Hoca’yı suçlayıcı tavırlarla, “Bey, neden uyuyakaldın? Neden hırsızı duymadın? Neden, neden?” şeklinde soruları sıralarken, Hoca söylenivermiş; “Ya hatun, hırsızın hiç mi suçu yok?” Bütün mesele bu aslında…Türkiye’de Kürt sorunu referans gösterilerek yaklaşık 30 senedir devletin terör örgütü illetiyle uğraşması, ne denli ağır bir sorunla karşı karşıya bulunduğumuzu göstermeye yetmektedir. Bölgesel ve uluslararası platformda değişen her kare, doğrudan Kürt sorunuyla ilgili olmaktadır. Türkiye’yi zaafa uğratmak isteyen güçler için Kürt sorunu, son derece kullanışlı bir araçtır. Söz konusu sorun çözülmedikçe, ne Türkiye kendinden istenilen performansı gösterebilir ne de bölgenin sorunlarını çözebilecektir. Öyle ki, Kürt sorunu, çok şümullü ve çok girift problemler yumağıdır. Maalesef bu yumak, her geçen gün çözüme ulaşamazsa çığ gibi büyüyecektir. Bu bağlamda Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun ifadeleri bizim için ufuk açıcı mahiyette olmaktadır: “Bugün her şeyden önce daha çok, ülkenin geleceğine alternatif bakış açıları getirecek stratejik analiz çerçevelerine ihtiyaç vardır.”

...endirilebilece k olan bir gelişme de 1925'te gerçekleşen Şeyh Sait İsyanı'dır ... Cumhuriyet Tarihinde Kürtler | bkmkitap.com ... . Cumhuriyet Döneminde Kürt Tarihi başlıklı makalemizde Kürtlerin yaşamış olduğu ırkçı uygulamalara değineceğiz. Kürtler üzerinde birçok uygulamanın uygulandığını söyleyebiliriz. Cumhuriyet tarihinin en köklü meselelerinden olan ve kökenleri 19. yüzyılın ortalarına kadar 1960 sonlarına doğru doğudaki sorunun kökeni etnik değil, sınıfsal gören Kürtler, TİP'ten ayrılmaya başladı. Enis Güney. Son yüzyılda, Kürtler, bütün halk olarak olmasa da sistemle sür ... Kürt'süzleştirilen Cumhuriyetin Hali | Kürtler.com ... . Enis Güney. Son yüzyılda, Kürtler, bütün halk olarak olmasa da sistemle sürekli kavgalı oldular. Bu kavga, bazen elle kolla olurken, bazen de silahlı oldu. Kürtler için anlatacaklarım 'geçmiş' değil, hala kanayan bir yara. Cumhuriyet tarihinin ilk Kürt isyanı 13 Şubat 1925'te patlak veren Şeyh Said İsyanı idi. A.Öcalanın ifadelerinde yerini bulan M.Kemal ve Cumhuriyet tanımlamaları Kürtlerin tarihine de yabancı. M.Kemal Döneminin Önemli Kürt İsyanları ve Kürtler Açısından Sonuçları. Kürtler bununla da kalmaz, 25 Kasım 1920 tarihinde Batı Dersim Aşiretleri Reisleri adına TBMM'ye şu şekilde Dersim İsyanı öncesindeki toplantı Cumhuriyet İdaresi'nin olaya yaklaşımını özetler. Cumhuriyet Tarihinde Kürtler kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış sayfası. Enis Güney kitapları ve Paraf Yayınları 2011 baskısı kitaplar ile ikinci el ve yeni 7 milyon kitap NadirKitap.com'da. Cumhuriyet Döneminde İsyanlar. Cumhuriyetin ilanından 1938'e kadar 17 Kürt ayaklanması çıktı. Bu ayaklanmalar tarih sırasına göre şöyledir İçindekiler. Kürtlerin Cumhuriyet tarihi boyunca yaşadıkları haksızlıklar. Yeni Okuma Listesi. Türkiye'de Kürtler'e Yapılan KatliamlarZilan Katliamı(13 Temmuz 1930) Komkujiya Zîlan. cumhuriyet tarihinde irili,ufaklı 28 kere kürtler isyan etmişlerdir. sonuncusu 1938'deki dersim ...