flyfishingwingshootingexpo.com

Hz. Peygamber'in (s.a.a.) Gadir-i Hum Hutbesi

YAYIN TARİHİ 2014-05-01
DOSYA BOYUTU 11,99
ISBN 6054792184
DİL TÜRK
YAZAR Abdulmecid Rükni
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Hz. Peygamber'in (s.a.a.) Gadir-i Hum Hutbesi PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Abdulmecid Rükni. Okumak Hz. Peygamber'in (s.a.a.) Gadir-i Hum Hutbesi çevrimiçi şimdi çok kolay!

Hicretin onuncu yılı ve Perşembe günü idi. Kurban Bayramı’nın üzerinden sekiz gün geçmişti. Cebrail, Hz. Peygamber’e (s.a.a.) şu ayeti indirmişti:“Ey Elçi, Rabbin tarafından sana indirilen mesajı tebliğ et. Eğer bunu yapmazsan, O’nun elçiliğini yerine getirmemiş olursun. Allah seni insanlardan korur. Allah kâfirleri (bu mesajı inkâr edenleri) amaçlarına ulaştırmaz.” (Mâide Suresi, 67. Ayet)…Hz. Peygamber (s.a.a), herkesin onu görebilmesi için üst üste yığılarak deve eyerlerinden oluşan yüksekliğe çıkmış; orada bulunan herkesin işitebileceği yüksek bir sesle İmam Ali’nin (a.s) velayetiyle ilgili “Gadir-i Hum Hutbesi” olarak bilinen meşhur hutbesini irad etmişti.

...ebrail şu ayeti indirdi: "Ey Peygamber! Ali (a ... Gadir-i Hum Olayı ... .s)'ı tebrik etmeye ve kutlamaya başladılar. Ebu Bekir ve Ömer, Hz. Şöyle ki: Hz. Peygamber (s.a.v), Veda haccı'ndan iki ay önce Hz. a. Şiilerin Gadir-i Hum hutbesi ile Hz. Ali (r.a) için iddia ettikleri 'nass'la tayin edilmiş olma' iddiasına, yine Şiilerce Hz. Dolayısıyla da her dönemde Peygamberin yerinde Ehlibeytten bir ferdin olması gerektiğini anladılar. Gadir-i Hum günü Resulullah'ın (s.a.a) bey ... Gadir-i Hum Hutbesi ... . Gadir-i Hum günü Resulullah'ın (s.a.a) beyan ettiği hutbenin bir bölümünde üç temel mesele... Cebrail, Hz. Peygamber'e (s.a.a.) şu ayeti indirmişti bulunan herkesin işitebileceği yüksek bir sesle İmam Ali'nin (a.s) velayetiyle ilgili "Gadir-i Hum Hutbesi" olarak bilinen meşhur hutbesini irad etmişti. ..."Hif" mescidinde, ve "Gadir-i Hum" denen yerde hutbe okuduğu elimize ulaşan rivayetler arasında. Resul-i Ekrem'e (s.a.a) şu ayet nazil oldu: "Ey Peygamber, Rabbinden sana indirileni tebliğ et. Cebrail Hz. Peygamber'e (s.a.a.) şu ayeti indirmişti bulunan herkesin işitebileceği yüksek bir sesle İmam Ali'nin (a.s) velayetiyle ilgili "Gadir-i Hum Hutbesi" olarak bilinen meşhur hutbesini irad etmişti....