flyfishingwingshootingexpo.com

Arap Dünyası’nın Son Yüzyılı

YAYIN TARİHİ 2020-02-13
DOSYA BOYUTU 6,66
ISBN 6058093270
DİL TÜRK
YAZAR Recep Taha Engin
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Arap Dünyası’nın Son Yüzyılı PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Recep Taha Engin. Okumak Arap Dünyası’nın Son Yüzyılı çevrimiçi şimdi çok kolay!

Arap Dünyası’nda 2. Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan devletlerin, her ne kadar Türkiye, İran ve Mısır eksenli devletleri rol alarak hareket ettiğini dile getirsekte savaştan sonra ortaya çıkan devletlerin, özelikle Büyük Britanya ve Fransa’nın çizmiş olduğu politik hamlelerinin günümüze kadar devam ettiği etkiyi görmezlikten gelemeyiz. Bölgede, Britanya ve Fransa etkisine ek olarak ABD ve Rus etkilerini de Soğuk Savaş dönemiyle birlikte görmeye başlamaktayız. Bölgede Mısır öncülüğünde “Bağımsızlar Hareketi” ortaya çıkmış olsa da uluslararası konjonktür gereği Doğu ve Batı bloğu ile ilişkiler kurduğunu görmekteyiz. Arap Dünyası’nda baş gösteren değişimin İran ve Mısır eksenli olduğu kaçınılmaz bir coğrafi gerçekliktir. Her iki ülke, Türkiye Cumhuriyeti 54. Hükümeti dönemin- de “ŞAHSİYETLİ DIŞ POLİTİKA” hamlesi ile ortaya çıkan “D8” ile sıcak ilişkiler içerisine girse de 1997 yılında 8 ül- kenin liderlerin anlaşma sonrası çeşitli siyasi olaylar sonucu görevlerinden uzaklaşması ya da uluslararası alanda baskı görmesi ile gelişememiştir. Daha önceden bölgede arap dünyası’nın son yüzyılıgerçekleşen 1. ve 2. Körfez Krizi de bölgenin siyasi olarak kendi içinde farklı siyasi hamleler içerisine girmesine sebep teşkil etmiştir.

... yaptım' savunmasını tanık ifadeleri çürüttü ... Arap Dünyası'nın Son Yüzyılı - Recep Taha Engin : %30 İndirimli ... . Bağımsızlıklarını kazanmakla birlikte, Arap dünyası için 20. yüzyıl ıskalanmış bir asır olarak geçti. 20. yüzyılın ikinci yarısı, İsrail karşısında sürekli hezimete uğrayan Arap milliyetçiliğinin de sonunu getirdi... 1948 yılının sonunda Arap komşuları yeni kurulan İsrail devletini yok etmek için bir harekat başlattılar ve yenildiler. Image caption Nasır Süveyş krizi sırasında Ar ... Arap Dünyası'nın Son Yüzyılı En Uygun Fiyata Sizleri Bekliyor. ... . Image caption Nasır Süveyş krizi sırasında Arap dünyasının ulusal kahramanı oldu. 1258'de Bağdat'ın Moğollar tarafından işgal edilmesi Irak'ta Arap hâkimiyetine son verdi. Fransa'nın bu hareketiyle Arap dünyasına Batı'nın doğrudan müdahale devri başlıyordu. Bu, Avarların sonu olmuştur. İmparatorsa sonunda İranlıları sıkıştırmaya başlamıştır. Bu savaş sırasında hem Roma'nın hem de Sasanilerin fark etmediği yeni bir güç belirmiştir: Araplar. Bağımsızlıklarını kazanmakla birlikte, Arap dünyası için 20. yüzyıl ıskalanmış bir asır olarak geçti. 20. yüzyılın ikinci yarısı, İsrail karşısında sürekli hezimete uğrayan Arap milliyetçiliğinin de sonunu getirdi... Bağımsızlıklarını kazanmakla birlikte, Arap dünyası için 20. yüzyıl ıskalanmış bir asır olarak geçti. 20. yüzyılın ikinci yarısı, İsrail karşısında sürekli hezimete uğrayan Arap milliyetçiliğinin de sonunu getirdi....