flyfishingwingshootingexpo.com

Anadolu’da Alevi Ocakları ve Grupları

YAYIN TARİHİ 2019-12-31
DOSYA BOYUTU 11,16
ISBN 6057596475
DİL TÜRK
YAZAR Dr. Cenksu Üçer
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Anadolu’da Alevi Ocakları ve Grupları PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Dr. Cenksu Üçer. Okumak Anadolu’da Alevi Ocakları ve Grupları çevrimiçi şimdi çok kolay!

Bu çalışmada geçmişte her biri Bektâşîler, Erdebil Sûfiyân Süreği Tâlibleri (Kızılbaşlar), Ağu İçenler, Baba Mansurlular, Dede Garkınlılar, Kureyşanlılar gibi mensup olduğu ocakla anılan, günümüzde ise daha çok Alevî nitelemesi ile isimlendirilen, dînî ve sosyal hayatlarını tasavvuf ve tarikat hayatı kalıplarında şekillendiren ocak/topluluk ve gruplar ele alınmıştır.Alevî geleneğe mensup ocakların her biri farklı silsileler ve tasavvufî ekol mensubiyetine sahiptir. Bu farklılıkların yanı sıra şehirleşmeyle ortaya çıkan yeni gruplaşmalar, Alevî gelenek mensupları arasında geleneğe rengini veren ana unsurlarda dahi bazı farklılıkların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Nitekim ‘Hakk, Muhammed, Ali’ kabulü, dört kapı kırk makam anlayışları, yürütülen âdâb ve erkân, söz konusu âdâb ve erkâna dair eserler, cemler, semahlar, cemlerde ve semahlarda okunan deyiş ve nefesler, musâhiblik gibi toplumsal kurumlar, bunların kavramsallaştırılması ve uygulaması gibi gelenek mensupları arasında hemen hemen bütün alanlarda görülen farklılıklar, farklı ocak, silsile ve tasavvufî gelenek mensubiyetinin ve şehirli yeni oluşumların açık bir sonucudur. Bu durum, kabul edilen bir hakikatin tezahürünün devam ettiğini göstermektedir. Zira geleneğe göre “Yol bir, sürek bin birdir.”

...şanlılar gibi mensup olduğu ocakla anılan ... Anadolu'da Alevi Ocakları ve Grupları ... ... Siteye Git ❯. 4 saat önce. Anadolu'da Alevi Ocakları ve Grupları. Satıcı: kitapzen. 59,10 TL. Anadolu'da Alevi Ocakları ve Grupları/Dr. Cenksu Üçer/Ankara Okulu Yayınları. Alevî geleneğe mensup ocakların her biri farklı silsileler ve tasavvufî ekol mensubiyetine sahiptir. Ürün Sepetinize Eklendi! Anadolu'da Alevi Ocakları ve Grupları. 41,60 TL. 51.20 TL. ...ocakla anılan, gün ... Anadolu'da Alevi Ocakları ve Grupları | bkmkitap.com ... . 41,60 TL. 51.20 TL. ...ocakla anılan, günümüzde ise daha çok Alevî nitelemesi ile isimlendirilen, dînî ve sosyal hayatlarını tasavvuf ve tarikat hayatı kalıplarında şekillendiren ocak/topluluk ve gruplar ele alınmıştır. Bu grup ocaklar, Anadolu dışında Bulgaristan coğrafyasında da örgütlenmiştir. Ocaklar, Anadolu'da adeta Alevi inancının tapusudur. Bu realite, kurum olarak bizim de varlık sebebimizdir. Anadolu'da Alevi inancının temel tarihsel kurumu inanç-dede ocaklarıdır. Bu grup ocaklar, Anadolu dışında Bulgaristan coğrafy...