flyfishingwingshootingexpo.com

Siyah İktidarı

YAYIN TARİHİ 2019-10-11
DOSYA BOYUTU 12,21
ISBN 6052318454
DİL TÜRK
YAZAR Stokely Carmichael
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Siyah İktidarı PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Stokely Carmichael. Okumak Siyah İktidarı çevrimiçi şimdi çok kolay!

Irkçılık nedir? Bu sözcük, yüzyıllar boyunca milyonlarca siyah insanın günlük gerçekliğinde karşılık bulsa da –belki de bu gerçekliğin olağan sayılmasından ötürü– pek seyrek tanımlanmıştır. “Irkçılık” sözcüğü, bize göre, ırksal bir grubu boyunduruk altına almak ve onun üzerindeki denetimi sürdürmek gayesiyle, ırk göz önünde tutularak alınan kararlar ve yürütülen politikalar anlamına geliyor. Bu ülkenin siyahlara karşı uyguladığı tutum hep bu olagelmiştir. Irkçılık hem açık hem örtüktür. Birbiriyle yakından ilişkili iki biçimde görülür: Bir, beyaz bireylerin siyah bireylere karşı olan davranışları; iki, beyaz cemaatinin tamamının siyah cemaatine karşı tutumu olarak. Biz bunlardan ilkine bireysel ırkçılık, ikincisine ise kurumsal ırkçılık diyoruz.– Stokely Carmichael Carmichael kısa sayılabilecek hayatını, kesintisiz bir arayış hali ve kendini baştan yaratma çabası içinde geçirir. Medeni haklar mücadelesi için, Siyahların güçlenmesi için, Panafrikanizm için yaptıkları unutulmaz. Siyahların öz-gururu, öz-sevgisi, öz-saygısı hakkında söyledikleri ve bizzat bunların cisimleşmiş hali olması, Siyahların –beden dilinden müziğe, sinemaya ve edebiyata kadar– varoluş, eyleyiş ve düşünüş biçimlerini etkilemiştir. Daha önce belki de hiç kimse ırkçılık ve Beyaz İktidarı hakkında onun kadar açık konuşmamıştı. Stokely Carmichael’ın yazı ve konuşmalarından oluşan kitaptaki metinler, onun bu arayışının ve mücadelesinin bir izleğini sunuyor.

...kavramsallaştırarak Siyah halkların sorması gereken zor soruları sormasının yanında sorulara güçlü yanıtlar da sunmuştur ... Siyah İktidarı ... . Bu ülkenin siyahlara karşı uyguladığı tutum hep bu olagelmiştir. Daha önce belki de hiç kimse ırkçılık ve Beyaz İktidarı hakkında onun kadar açık konuşmamıştı. 19.44 TL. Birbiriyle yakından ilişkili iki biçimde görülür: Bir, beyaz bireylerin siyah bireylere karşı olan davranışları; iki, beyaz cemaatinin tamamının siyah cemaatine karşı tutumu olarak. 20.25 TL. Birbiriyle yakından ilişkili iki biçimde görülür: Bir, beyaz bireylerin siyah bireylere karşı olan davranışlar ... Siyah İktidarı - Stokely Carmichael - Dipnot Yayınları | Kitapkolik.com ... . 20.25 TL. Birbiriyle yakından ilişkili iki biçimde görülür: Bir, beyaz bireylerin siyah bireylere karşı olan davranışları; iki, beyaz cemaatinin tamamının siyah cemaatine karşı tutumu olarak....