flyfishingwingshootingexpo.com

Söyleşiler

YAYIN TARİHİ 2019-10-11
DOSYA BOYUTU 5,82
ISBN 6057683069
DİL TÜRK
YAZAR Akif Emre
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Söyleşiler PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Akif Emre. Okumak Söyleşiler çevrimiçi şimdi çok kolay!

Söyleşiler, Âkif Emre'nin Çizgisiz Defter'den sonra yayımlamak istediği bir kitaptı. Müstağrip Aydınlar Yüzyılı ismiyle yayımladığımız çalışmasına öncelik verince Söyleşiler'in yayımlanması bu günlere geldi.Söyleşiler, 1992-1997 yılları arasında dergi ve gazetelerde tefrika edilmiş Akif Emre’nin 16 kişiyle yaptığı röportajları kronolojik olarak bir araya getiriyor. Bu söyleşiler yaklaşık 2000 yılına kadar gündemde olan, tartışılan fikirleri, cevap aranan soruları, duyuş ve düşünüşleri sunması açısından önemli. Kimi düşünür; kimi tarih, siyaset bilimi ve siyaset sosyolojisi, İslâm kültürü ve edebiyatı çalışmalarıyla dikkatleri çekmiş, konularında eserler kaleme almış akademisyen; kimi siyasi-direniş lideri olarak bir dönemin simge isimleri olmuş; kimi de mutasavvıf, müzisyen, şair ve mimar. Bu kişilerden bir kısmını gerek entelektüel vasıflarıyla gerekse sufi/irfani kimlikleriyle okuyucularımızın eserlerinden tanıdığı kişiler. Bir kısmı da yeni kuşakların ilk defa karşılaşacakları isimler. Polonya, Bulgaristan, İngiltere, Pakistan, Fransa, Afganistan, İran, Filipinler/Moro, Kenya, Sudan ve Türk asıllı portrelerin yer aldığı Söyleşiler bir yandan söz konusu kişilerin düşüncelerini entelektüel ve siyasi portrelerini tanıtırken, bir yandan da gazeteci Âkif Emre portresini de bize sunmakta. Sorduğu sorular, hem onun cevap aradığı konuların bir işareti, hem de zihni arayışlarının, içinde taşıyıp hissettiği duyarlılık alanlarının, sahip olduğu ufkun bir göstergesi olarak okunmalıdır. Aynı zamanda sorduğu soruları, bugün hâlâ cevaplayamamış olmak bir tarafa; halen bu sorulardan ne kadarı zihniyet dünyamızda ve fikren gündemimizde yer almaktadır, ayrı bir soru olarak düşünülmeye değer.

...lu), Falih Rıfkı Atay (Pazar Konuşmaları) ... Söyleşi, Sohbet Nedir? ... ... Bu yönüyle fıkra türüne çok benzerler. Dilindeki sadelik ve rahatlık yönünden de denemeyi andıran söyleşiler daha uzun soluklu yazılardır. Söyleşiler bazen röportaj ile de karıştırılırlar. Cevap : Arkadaşça, dostça karşılıklı konuşma, hasbıhâl, sohbet. Söyleşi Nedir Bir yazarın, kişisel görüş ve düşüncelerini fazla derinleştirmeden, muhatabıyla konuşuyormuş hissini verecek bir üslûpla... Seçilmiş, tanınmış kişilerle örne ... Söyleşi Nedir? Söyleşi Ne Demek? - Nedir.com ... ... Seçilmiş, tanınmış kişilerle örneğin bakanlar, politikacılar, parti başkanları, üst düzey bürokratlar, iş adamları, baskı gruplarının temsilcileri gibi güç/iktidar sahibi kişilerle yapılan söyleşiler haberin büyük... Yazarın günlük hayattan ya da tarih, siyaset, edebiyat gibi farklı kaynaklardan aldığı bir konuyu yazısında kendi görüş ve düşüncelerini katarak sohbet havası içinde, karşısında birisi varmış gibi... Sohbet türündeki eserlerin sayısı oldukça azdır. Edebiyatımızda sohbet türüne örnek olarak şu eserleri verebiliriz: Nurullah Ataç, "Söyleşiler". Şevket Rado, "Eşref Saat". Ahmet Rasim, "Ramazan Sohbetleri". Bize Yazın. Söyleşiler. ISSN 2536-4766. Söyleşiler. TARTIŞMA. Dr. Patrıck Walsh İle Sözde Ermenı̇ Soykırımı Hakkında Söyleşi. Edebiyatımızda sohbet türüne örnek olarak şu eserleri verebiliriz: Nurullah Ataç, "Söyleşiler". Şevket Rado, "Eşref Saat". Ahmet Rasim, "Ramazan Sohbetleri". Suut Kemal Yetkin, "Edebiyat Söyleşileri"....