flyfishingwingshootingexpo.com

Kral Oidipus

YAYIN TARİHİ 2020-04-10
DOSYA BOYUTU 11,62
ISBN 6257933810
DİL TÜRK
YAZAR Sophokles
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Kral Oidipus PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Sophokles. Okumak Kral Oidipus çevrimiçi şimdi çok kolay!

Sophokles’in Kral Oidipus tragedyası, özgür irade ile kader arasında korkunç ve zorlayıcı bir çatışmayı sunmakla ünlüdür. Thebes, ilahi olarak üzerine çöken veba tarafından tehdit edildiğinde, zekâsı ve cesaretiyle ünlü büyük Kral Oidipus, şehrini kurtarma iradesini ortaya koyar. Sebebi bulmak için derin bir soruşturma başlatır ve ironik sonucuna kadar acımasızca devam eder. Bu, kendi kimliğinin korkunç sırrını aydınlatan bir sondur.

...en minnettarlık göstergesi olarak kral Laios'un dul eşiyle evlendirip kendilerine yeni kral olarak seçmiştir ... Kral Oidipus (Sophokles) ... . Sophokles'in Oidipus Tyrannos adlı tragedyası bu kıtlık felaketi ile başlamaktadır. Kral Oidipus, Sophokles'in en bilinen eseridir ve psikoloji alanına bile etkisi olmuştur. Kahin Teirsias'ın kehanetine göre Oidipus bir gün babasını öldürecektir ve annesi ile evlenecektir. Yüz yirmi üç tragedya yazan Sophokles'in eserlerinden sadece Aias, Antigone, Kral Oidipus, Elektra, Trakhis ... Kral Oidipus - Ekşi Sözlük ... . Yüz yirmi üç tragedya yazan Sophokles'in eserlerinden sadece Aias, Antigone, Kral Oidipus, Elektra, Trakhis Kadınları, Philoktetes, Oidipus Kolonos'ta günümüze ulaşabilmiştir. Oidipus'un annesi İokaste, ona hamileyken bir rüya görür. Oidipus, Korinthos kral soyunun devamı olarak görülür ve Polybos tarafından öz çocuklarıymış gibi büyütülür. Sophokles'in Oidipus Üçlemesi Metin İncelemesi. Sophokles, Atina'nın bir mil kuzeyindeki Kolonos köyünde doğdu. Oıdıpus üçlemesi kral oıdıpus. Thebai kentinde veba kol gezmektedir. Kral Oidipus kitabının ilk birkaç sayfasını okuyun. Oidipus efsanesinin kökeni ve yaşı belirsizdir. Bilinen en eski kaynak İÖ 7. yüzyılda yazılmış Odysseia'nın 11. bölümü, "Nekyia"dır. Kral Oidipus'un bu kadar konuşulmasının nedeni başına gelen felaketlerden kaynaklıdır. Böylece Oidipus, çocuğu olmayan Korinthos'lu kral ve kraliçe tarafından büyütülür. Yunan mitolojisinde Thebai kentinin kralı. Kral Laios ile Kraliçe İokaste'nin oğludur. Bir kâhinden, oğlu tarafından öldürüleceğini öğrenen Laios... ÖZET: Thebai'de bir uğursuzluk var. Toprakta ürün bitmiyor. Kadınlar çocuk doğuramıyor. Bunun üzerine rahip ve şehirden birkaç kişi Kral Oidipus'un karşısına çıkar ve ondan dertlerine bir çare... Kral, Delphoi'ye yaptığı yolculuk sırasında aslında oğlu olan Oidipus ile dar bir geçitte karşılaşır. Salgının sebebini öğrenmek isteyen Oidipus, İokaste'nin kardeşi Kreon'u Delphoi'ye gönderir. Oedipus(bazı kaynaklarda Oidipus), Thebai kralı Laios ve kraliçesi İokaste'nin oğludur. Çocukları olmayan Korinthos kral ve kraliçesi Oedip...