flyfishingwingshootingexpo.com

Ahmed Paşa’nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler

YAYIN TARİHİ 2020-02-22
DOSYA BOYUTU 9,62
ISBN 6057683281
DİL TÜRK
YAZAR Ahmet Atilla Şentürk
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Ahmed Paşa’nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Ahmet Atilla Şentürk. Okumak Ahmed Paşa’nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler çevrimiçi şimdi çok kolay!

Ahmet Atillâ Şentürk'ün Taşlıcalı Yahyâ Beğ'in Şehzâde Mustafa Mersiyesi yahut Kanunî Hicviyesi isimli eserinden sonra, şimdi de Ahmed Paşa'nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler başlığını taşıyan şerh çalışması okurlarımızla buluşuyor.Güneş Kasidesi'nin şairi Ahmed Paşa (v. 1496-97) 15. yüzyılın en yetkin divan şairidir. Müderrislikten başlayarak Fatih Sultan Mehmed’in tahta geçmesinden sonra hızla yükselerek önce kazasker, daha sonra da padişaha musahip ve hoca olmuş, ardından da devlet adamı vasfıyla gösterdiği başarılardan dolayı vezirlik payesini kazanmış bir şair. Türkçe şiirleri yanında Arapça ve Farsça şiirleri de olan, “sultânü’ş-şuarâ” unvanına sahip Ahmed Paşa’yı kaynaklar, keskin zekâsıyla, nüktedan olarak anıyorlar. Ahmed Paşa’nın 70 beyitlik Güneş Kasidesi semboller, remizler evrenine sahip bir şiir. Her hakiki sanat, hele hele temel malzemesi kelimeler olan şiir sanatı, kelimelerin anlam katmalarını genişleterek, kelimelerdeki seslerin de yardımıyla hem estetiğe hem duyguya hem de düşünceye hitap etmek ister. Bunları başarabildiğinde de kendine özgü bir varoluşa sahip olur. İşte yaklaşık 500 yıl önce kaleme alınmış bu şiir de böyle. Hem kendi varoluşunun hükmünü duyuruyor hem de çağları aşarak şairini yaşatıyor ve de bizleri besliyor. Sanat eseri ne kadar yüksek bir estetiğe sahip olursa olsun ona yönelen estetik bir suje olmadıkça zamandan kendisini saklayacak, bizler için bilinemez olarak kalacaktır. Atillâ Şentürk, Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler’de şiire olan mesafemizi aradan kaldırıp bugüne taşıyor.

...nra şimdi de Ahmed Paşa'nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler ... Ahmed Paşa'nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler / Ahmet Atilla... ... ... Kaynaklar. Güneş kasidesi şerhi. Osmanlıca metin. Tarih Kitapları. 11. 09-14-2019 22:21. Ahmet Atilla Şentürk - Ahmed Paşa'nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler. Tavsiye et. Hata bildir. Ortalama Puan: 0.00. Yazar : Ahmet Atilla Şentürk. Yayınevi : Enderun Kitabevi. Satışta değil. Ahmet Atillâ Şentürk'ün Taşlıcalı Yahyâ Beğ'in Şehzâde Mustafa Mersiyesi yahut Kanunî Hicviyesi isimli eserinden sonra, şimdi de Ahmed Paşa'nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler başlığını... Ahmet Atilla Şentürk / Büyüyenay Yayıncılık. Kargolama Sür ... Ahmet Paşa'nın GÜNEŞ KASİDESİ Üzerine Düşünceler... | Nadir Kitap ... ... Ahmet Atilla Şentürk / Büyüyenay Yayıncılık. Kargolama Süresi: 5 İş Günü. Atillâ Şentürk Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler'de şiire olan mesafemizi aradan kaldırıp bugüne taşıyor. Ahmet Atillâ Şentürk'ün Taşlıcalı Yahyâ Beğ'in Şehzâde Mustafa Mersiyesi yahut Kanunî Hicviyesi isimli eserinden sonra, şimdi de Ahmed Paşa'nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler başlığını... Türk Edebiyatı kategorisinde yer alan Ahmet Atilla Şentürk - Ahmed Paşa'nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler kitabı en uygun ve indirimli fiyatla seni bekliyor. Hızlı kargo ile. Ahmet Atillâ Şentürk'ün Taşlıcalı Yahyâ Beğ'in Şehzâde Mustafa Mersiyesi yahut Kanunî Hicviyesi isimli eserinden sonra, şimdi de Ahmed Paşa'nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler başlığını... 22.80 TL. Ahmet Atillâ Şentürk'ün Taşlıcalı Yahyâ Beğ'in Şehzâde...