flyfishingwingshootingexpo.com

Ticaret Odası Rehberi ve Samsun’da Ticari Hayat

YAYIN TARİHİ 2020-04-10
DOSYA BOYUTU 6,27
ISBN 6257033077
DİL TÜRK
YAZAR Mehmet Yavuz Erler
BİÇİM: PDF EPUB MOBI
FİYAT: BEDAVA

Kitabı okumak ister misin Ticaret Odası Rehberi ve Samsun’da Ticari Hayat PDF formatında? İyi seçim! Bu kitap yazar tarafından yazılmıştır Mehmet Yavuz Erler. Okumak Ticaret Odası Rehberi ve Samsun’da Ticari Hayat çevrimiçi şimdi çok kolay!

Karadeniz'i mesken tutan tüccar denizci kavimler tarafından Samsun kent merkezi tarihsel süreç içerisinde kadim zamanlardan beri sığınılacak doğal bir liman olarak kabul görmüştür. Esen Tepe (Toroman Tepe) ve Kalkanca Tepeleri'nin perdelediği Kalyon Burnu'nu pek çok farklı türde deniz vasıtası yüzlerce yıl ziyaret etmiş ve küresel ticaret kapsamında uzak coğrafyalardan işlenmiş ürünleri getirip pazarlamışlardır. Samsun’a dair ticari veriler 1923 yılında Osmanlıca harflerle kayıt altına alınmıştır. Muhtemelen bu veriler Osmanlı devrinde daha 1914 öncesinde toparlanmış fakat araya giren Birinci Dünya Harbi ve akabinde yaşanan Milli Mücadele yılları böyle bir eserin piyasaya çıkmasına engel teşkil etmiş olmalıdır. Cumhuriyet Türkiyesi’nin Samsun ölçeğinde ilk yayını olarak da tanımlayabileceğimiz “Samsun Ticaret Odası Rehberi 1339 R.” adlı eser dört akademisyen tarafından günümüz harflerine çevrilmiş ve içeriğindeki konular arşiv kaynakları ve güncel kaynakların araştırılması ile dört bölüm halinde yayına hazırlanmıştır. Bu bölümler; Mehmet Yavuz Erler tarafından “Samsun İktisadi Hayatında Üretim”, Önder Deniz tarafından “Samsun Ekonomisinde Çalışma Hayatı”, Elçin Gün Canik tarafından “Samsun'da Şirketler ve İşletmeler” ve Hüseyin Vehbi İmamoğlu tarafından “Samsun'da Osmanlı Usulü Ticaret” başlıklarından oluşmaktadır. “Ticaret Odası Rehberi ve Samsun'da İktisadi Hayat” adlı bu kitap; Samsun'da ilk ekilen tütün, patates ve mısırın ne zaman ve kimler tarafından ekildiğinden haberdar olan bir okuyucu kitlesi oluşturmuş olacaktır. Aynı zamanda bu kitap ile birlikte, Osmanlı Bankası'nın kuruluş öyküsünü anlatabilen, Büyük 1869 yangını sonrasında küllerinden yeniden doğan bir ticaret sahil yerleşkesinin gelişim sürecini anlamlandırabilen bireylerin ihtiyaç duyduğu bilinçli bir kent kültürü ve mirası oluşturmak amacıyla Samsun'a ait tarihsel verilerin okuyuculara kazandırılması hedeflenmiştir.

...de 543, İzmir'de 3546, Adana'da 2674 ve Konya'da 4862 kayıtlı ticari firma bulundu ... Ticaret Odası Rehberi ve Samsun'da Ticari Hayat Elçin Gün Canik ... . E-Ticaret E-İhracat Eğitim ve... TOBB - Yemek Sepeti Kazandıran... Kozadan Çıktığında Nasıl Ben O... Berber, Güzellik Salonu ve Kua... Devlet Destekli Ticari Alacak ... Tümünü Göster. Samsun'a dair ticari veriler 1923 yılında Osmanlıca harflerle kayıt altına alınmıştır. Samsun ölçeğinde ilk yayını olarak da tanımlayabileceğimiz "Samsun Ticaret Odası Rehberi 1339 R." adlı... Mehmet Yavuz Erler, Önder Deniz, Hüseyin Vehbi İmamoğlu, Elçin Gün ... Ticaret Odası Rehberi ve Samsun'da Ticari Hayat | bkmkitap.com ... ." adlı... Mehmet Yavuz Erler, Önder Deniz, Hüseyin Vehbi İmamoğlu, Elçin Gün Canik tarafından kaleme alınan Ticaret Odası Rehberi ve Samsun'da Ticari Hayat pdf indir isimli 150 sayfadan oluşan kitap... Genel sekreter : Ahmet Aliyazıcı. Samsun tıcaret ve sanayı odası. ağı noktalarının iletişim ve adres bilgilerini bulabileceğimiz genel kullanım amaçlı bir rehber sitesi yapısındadır. Ticaret Odası Rehberi ve Samsun'da Ticari Hayat epdf isimli 150 sayfadan oluşan kitap; Mehmet Yavuz Erler, Önder Deniz, Hüseyin Vehbi İmamoğlu, Elçin Gün Canik tarafından yazılmıs ve KRİTER... Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'ndan, üyelerinin ekonomik olumsuzluklardan en az şekilde etkilenmesi ve ticari faaliyetlerini Satso Üye Rehberine Erişmek İçin Tıklayınız. İhale Duyuruları....